TEL 0344-3114003           
  Ana Sayfayı Göster..   Haberler Sayfasını Göster..   E-mail Gönder..  
Ana Sayfa | Haberler | Duyurular | Rehber | Hizmet Standartları
 
    • Kaymakamlık
    • İdari Durum
    • Resmi Kurumlar
    • Mahalli İdareler
    • Köyler
 
    • Tarihi Gelişim
    • Coğrafi Yapı
    • Ekonomi
    • Eğitim
    • Nüfus
    • Sağlık
    • Ulaşım
    • Pazarcıklı Ünlüler
    • Resimler
Site içi arama

Kullanıcı adı :
Parola :

 
 

BELEDİYELER 

Belediyelere ilişkin bilgiler tabloda gösterilmiştir:

 

PAZARCIK

NARLI

EVRİ

Y.CERİT

B.NACAR

BELEDİYE BAŞKANI

Kamil DALKARA

Metin ERGÜCEN

İbrahim ÖZSAN

Murat CEYHAN

Mirze KAZLI

NÜFUSU

24.374  8.798 3.758  2.200 2.963

PERSONEL DURUMU

36 Memur
14 İşçi
122 Geçici İşçi
Toplam 172

16 Memur
31 İşçi
Toplam 47

3 Memur
15 Geçici İşçi
Toplam 18

2 Memur
17 Geçici İşçi
Toplam 19

12 Geçici İşçi
Toplam 12

ARAÇ PARKI

4 İş
2 Traktör
4 Kamyon
4 Çöp Kam.
3 Otobüs
3 Binek
2 İtfaiye
Toplam 22

5 İş
2 Binek
1 İtfaiye
2 Traktör
1 İlaç
Toplam 11

2 İş
2 Otobüs
1 İtfaiye
1 Traktör
1 Dolmuş
Toplam 7

1 İş
1 Traktör
Toplam 2

2 İş
1 Binek
1 Traktör
Toplam 4

İMAR PLANI

Var-1987

Var-1988

Var-1982

Var-2002

Yok

İÇME SUYU

Var- Şebeke Yeterli

Var-Yeterli

Var-Yeterli

Var-Şebeke Yetersiz

Var

KANALİZASYON

Var

Var

Yok

Yok

Var

 PAZARCIK BELEDİYESİ 

İlçe, çok eski bir yerleşim birimidir. Bölgede Roma ve Bizans dönemlerine, Helenestik Çağ'a ait arkeolojik kalıntılar bu devirlere ait önemli bilgiler aktarmaktadır. 1958-1969 yıllarında Prof. Kılıç Gökten tarafından İlçenin Sarıl ve Ganidağı yamaçlarında yapılan kazılarda bölgenin tarih öncesi Perostik devirlerde iskan edildiğini göstermektedir

Hz.Ömer zamanında ise bölgeye Halit Bin Velit sefer yaparak fetihler yapmıştır.Bu fetihlerde Pazarcık, Bizanslarla Araplar arasında sık sık el değiştirmiştir.

Türklerin Anadolu'ya girişi ile Pazarcık çevresi Türkmen aşiretlerince iskan edilmeye başlanmıştır. Anadolu Selçuklular zamanında Türk hakimiyetinde yerleşim bölgesi olarak bilinen Pazarcık, Dulkadiroğulları zamanında yaklaşık iki yıl bu beyliğe bağlı kalmıştır.

Osmanlılar Dönemi'nde ilk defa ilçe teşkilatı kurulmuştur. 1871'de Kaza teşkilatının şu an ilçeye bağlı Ufacıklı Köyü'nde kurulduğu, buradaki isminin ise bazı kaynaklara göre "Aladinek Kasabası" olarak geçtiği görünmektedir. Bununla birlikte ilçe merkezinin ilk defa Narlı'da kurulduğunu söyleyen kaynaklar da vardır. Narlı veya Ufacıklı'daki kaza teşkilatının 19.uncu yüzyılın ilk çeyreğinde kurulduğu, ilçe teşkilatının 1871 yılından sonra Bağdın-ı Sağır'e taşındığı en yakın ihtimal olarak görülmektedir. İlçe, şimdiki yerine ise 1941 yılında taşınmıştır.

İlçenin Pazarcık adı yeni olup, ilk kayıtlara göre "Aladinek", daha sonra Bağn-ı Sağır olarak geçmekle beraber Pazarcık adı Cumhuriyet'ten sonra Narlı ve bu yöredeki kurulan pazarlardan dolayı verilmiştir. 

Kuruluşundan bugüne, Pazarcık halkına belediye başkanı olarak  dokuz başkan hizmet etmiştir. Bunların içerisinde iki-üç dönem belediye başkanlığı yapanlar da vardır. İlçemize verdikleri değerli hizmetlerinden dolayı hepsini saygıyla anıyoruz.  

Merkez Mahalle Muhtarları :

Mahalle Adı      Muhtarı
Çamlıtepe        Salman KOÇAKGÜL
Nurettin Aydın Fazıl GÜLEBENZER
Menderes        M.Ali ÇEVİK
Cengiz Topel    Salman HOROZ
Fatih               İbrahim TAŞYURDU
Ahmet Bozdağ Resul KARAYİĞİT
Bağdın-ı Sağır  Durdu ÜNAL

BELDE BELEDİYELERİMİZ

BÜYÜKNACAR KASABASI 

Kasaba, 18 Nisan 1999 genel mahalli seçimlerinde belediye statüsüne kavuşmuştur. Dört mahalle ve büyüklü küçüklü on yedi obadan meydana gelmektedir. 565 hektar yüzölçümü bulunan  kasabanın, 1997 yılı sayımına göre  nüfusu 3000 civarındadır. Rakımı ise 1300 m'dir.  

Kasaba, dağlık ve engebeli bir arazi  üzerine kurulmuştur. Bitki örtüsü; çam, meşe, palamut ağaçlarından oluşur.                        

Kasaba; Merkez (Büyüknacar), Fatih (Gücük), Mehmet Akif Ersoy (Armutlu-Koçcağız) ve Yavuz Sultan Selim (Karataşlık) mahallelerinden oluşmaktadır.

Kasaba halkının geçimi tarım ve hayvancılığa dayanır. Ürün olarak; buğday, arpa , fasulye ve nohut gibi ürünlerin yanında ceviz yetiştiriciliği de önemli bir geçim kaynağıdır. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde kasaba halkının çoğu tarım işçisi olarak başka yerlere gitmektedir.

Yaz aylarında üretilen domates, biber ve patlıcan gibi sebzeler de halkın geçim kaynağında önemli bir yer tutar. Yörede bağcılıkta oldukça gelişmiştir. Kasabada hayvancılıkla uğraşan aileler; koyun, keçi ve inek gibi büyük ve küçükbaş hayvan beslemektedirler. 

Kasabanın çok dağınık bir coğrafi alana yayılmasından dolayı hizmet vermek de oldukça güçtür. Buna rağmen beldenin problemlerinin çözümü için büyük gayret gösterilmektedir.

1999 yılına kadar köy konumunda olan kasabanın, yaklaşık 400 yıl önce kurulduğu söylenmektedir. Halk, Kahramanmaraş'ın kurtuluşuna kadar Ermenilerle birlikte yaşamıştır. Bu tarihten sonra Ermeniler burayı terk etmişlerdir.

Kasaba yüksek bir yere kurulduğundan yaz mevsimlerinde yayla özelliği taşır.  Soğuk su kaynakları boldur. Çevresi piknik yeri olarak kullanılmaya elverişlidir. Kış mevsiminde yoğun kar yağışı olur. Bu nedenle kışın kar manzarası çok güzeldir. Bu manzara Pazarcık'tan seyredilebilir.

Unutulmaya yüz tutmuş olmasına rağmen düğünlerde "sinsin" oyunu oynanması, güreş müsabakalarının yapılması, "tura oyunu"nun oynanması ( ıslatılmış havluyla birbirlerine vurularak oynanan bir oyun ) Ramazan Bayramı'nda, "kömbe" ve "bilik"  denilen çöreklerden bol miktarda yapılıp gelen misafirlere ikram edilmesi yaşayan ananeler arasında sayılabilir. Her türlü sebze ve meyve kurutularak kışa saklanır. Bulgur kaynatılması, tarhana, pestil, bastık, samsa, sucuk yapılması gibi  kış zahireleri tutulur. Pekmez; adına masere denilen, altında büyük ateşler yanan, taştan oyulmuş, kazan şeklinde bölümlerin bulunduğu fırında yapılır. 

EVRİ KASABASI

Kasabanın eski merkezi olan Evri Merkez Mahallesi'nde insanlar oba halinde yerleşmiş iken bu obalar, Osmanlı'nın son dönemlerinde kendilerini eşkıya baskınından korumak maksadıyla bugünkü Evri Merkez Mahalle denilenyere yerleşmişlerdir. Uzun yıllar çevre köylerin alış -veriş merkezi durumunda bulunan bu mahallede, 1970 yılında Belediye Teşkilatı kurulmuş, 1971 yılında seçim yapılarak fiilen  faaliyete geçilerek kasaba şekline dönüştürülmüştür. 1971 yılında meydana gelen deprem sonucunda büyük oranda hasar görmüş evlerin yıkılmasından sonra bugünkü yerleşim alanı olan Pınarbaşı ve Taşbiçme Mahallelerine yerleşilmiştir. Evri Kasabası'nın ulaşımı; Narlı'dan geçen Kahramanmaraş - Gaziantep yolunun Narlı'dan itibaren 3. kilometre batısından güneye  ayrılan 15 km asfalt yol ile sağlanmaktadır. Pınarbaşı, Taşbiçme ve Evri Merkez mahalleri olmak üzere üç mahalle ve İbrahim Ağa Çiftliği, Sakızlıhöyük ,  Yol Geçidi olmak üzere üç de mezradan meydana gelmektedir. Kasabanın güney yamaçları dağlık, kuzey kısmı ise her türlü tarıma elverişli düz bir ovadır. Yol Geçidi Obası'nda Etiler'in yaşadığı, burada çıkan tarihi eşyalar ile kanıtlanmış bu eşyalardan  önem arz edenleri Kahramanmaraş Müzesi'nde halen teşhir edilmektedir. Kasabanın geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanır. 

Kasabada belediye teşkilatı 1970 yılında kurulmuş, 1971 yılında Ökkeş Yurdabakan beldenin ilk belediye başkanı olmuştur. Belediye teşkilatında zaman zaman yönetim boşlukları olmuştur. Hatta bazı dönemlerde beldede çalışan bazı öğretmenler Belediye Başkanlığına vekalet etmişlerdir. 

Evri Belediyesinin görevi 1980-1984 yılları arasında Pazarcık Belediyesi tarafından yürütülmüştür.

1971-74 yılları arasında Ökkeş Yurdabakan, 1975'te Cuma Yurdabakan, 1975-78 yılları arasında Memik Özsan, 1978-80 yılları arasında İ.Hakkı Özsan, 1984-89/1989-94 yılları arasında iki dönem tekrar Memik Özsan, 1994-99 yılları arasında Ali Gerekli başkanlık görevini yürütmüşlerdir. 1999 yılında Memik Özsan yeniden belediye başkanı seçilerek görevine devam etmektedir. 

Mahalle Muhtarları : 

Reşit Açoğlu    Taşbiçme Mahallesi
Ali Altunatmaz Pınarbaşı Mahalles
Hasan Yordam Merkez  Mahallesi

TAŞBİÇME İLKÖĞRETİM OKULU

Evri Taşbiçme İlköğretim Okulu 1964'te açılmıştır. Bugün 6 derslik, 1 lojman, 326 öğrenci, 14 öğretmen ve 1 hizmetli ile taşıma merkezi ilköğretim okulu olarak hizmet vermektedir. 

NARLI KASABASI

Gaziantep-Kahramanmaraş ve Pazarcık yol ayrımında olan kasabada yerleşim, 1929 yılında Devlet Demir Yolları İstasyonu'nun kuruluşu ile başlar. İstasyon kurulmasını takiben çevre köylerden yoğun göç alan kasaba, süratle gelişmiştir.

Bunun sonucunda yerleşim biriminde 1938 yılında köy teşkilatı kurulmuştur. Nüfusun aşırı artışı ve gelişme seyrinin hızlı olması sebebiyle 1942 yılında bucak olan yerleşim birimi, 01.06.1986 tarihinde fiilen belediyelik olmuştur.

Kasaba; Cumhuriyet Mahallesi, İsmetpaşa Mahallesi ve Bahçelievler Mahallesi olmak üzere toplam üç mahalleden meydana gelmektedir.

Kasabanın en önemli geçim kaynağı tarımdır. Yörede hayvancılık yok denecek kadar azdır. Tarım ise sürekli gelişen bir sektördür. Kasabanın hemen   önünde bulunan geniş Narlı Ovası, Amik Ovası'nın uzantısı, tarım için oldukça elverişlidir. Hemen hemen ovanın tamamı suludur. Bu durum verimi artırmaktadır. Narlı Ovası'nda en çok pamuk, buğday, mısır, ayçiçeği ve şeker pancarı yetiştirilir. Hele hele pamuk, yörenin en çok gelir sağladığı tarım ürünüdür. Her ne kadar pamuk yetiştiriciliği zor ve  zahmetli ise de gerek pazarlama kolaylığı, gerekse bölgede birçok çırçır ve  prese fabrikasının bulunması pamuğu en çok  yetiştirilen ürün durumuna getirmiştir.

Bunların dışında yörede fazla  yetiştirilen ürünlerden birisi de kırmızı  biberdir. Yöre kırmızı biberi ile ünlüdür. Eylül-ekim aylarında iyice kızaran biberler toplanarak kurutulur. Kurutulan bu biberler daha çok baharat ( pul biber ) olarak tüketilir.   

   Yine yöre arazilerinin verimli ve suyunun bol olmasından dolayı iki ürün ekilebilmektedir. Birinci ürün olarak ekilen buğday, arpa gibi ürünler haziran ayında hasat edildikten sonra yerine mısır veya salatalık ekilir.

Narlı Kasabası'nın önemli bir geçim kaynağı da yurt dışında çalışanların ekonomik katkılarıdır. Son yıllarda çok sık göç veren bir kasabadır. Bu da ekonomiyi önemli ölçüde rahatlatmaktadır.

Narlı'nın kavşak bir noktada bulunması da ekonomisini canlandıran bir etkendir. Kasabanın hiçbir ulaşım problemi yoktur. Kasaba; Gaziantep, Kahramanmaraş ve Pazarcık kavşağındadır. Bu durum beldenin dışa açılımını hızlandırmıştır. Yine Cumhuriyet öncesinden beri beldenin tren yolu ulaşımının olması, burayı her zaman önemli bir merkez durumuna getirmiştir.

Narlı Kasabası sanayisi ile, tarımıyla, ulaşımıyla sürekli gelişen, büyüyen bir beldedir.

Kuruluşundan Günümüze Belediye Başkanları  

Ali Rıfat Şevran                           Haziran 1986-Nisan 1999
İbrahim Ergücen                         18 Nisan 1999 

Kasabada eğitim-öğretim Narlı 26 Ocak İlköğretim Okulu ile Aslan Yıldırım Çok Programlı Lisesi'nde sürdürülmektedir.  

ATATÜRK'ÜN  NARLI'YI ZİYARETİ 

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu M.Kemal Atatürk, 26 Ocak 1936 yılında Narlı'ya teşriflerinde büyük bir kalabalık tarafından karşılanmış 15 dakika kadar kaldıktan sonra Gaziantep istikametine otomobili ile gitmiştir.

             O gün orada bulunanlar arasında Pazarcık halkından İstiklal  Savaşı gazisi Salman PAK, o unutulmaz anı Pazarcık Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde doldurulan kasette şöyle anlatır:

             "Ben Pazarcık eşrafından İstiklal Savaşı gazisi  Salman Pak. O nurani yüzlü Büyük İnsan Atatürk, 26.1.1936 tarihinde Narlı'ya geldiğinde, orada daha önceden hazırladığım dilekçemi vermek ve elini öpmek için sabırsızlanıyordum. Trenden büyük bir ihtişamla, vakur adımlarla indiğinde hemen ileriye atıldım. Elini öptükten sonra koynumdan  ( ceketimin iç cebinden ) dilekçemi çıkarmak isterken kollarımın ve her yanımın askerlerle sarıldığını gördüm. Ben heyecandan bir şey diyemedim. O anda Pazarcık Çete Reisi Batumlu Ali Efendi Atatürk'e :

'- Paşam, Paşam evladınız sizden yardım ister, dilekçesini verecek savaşta elini kaybetti.' dedi.

O zaman anladım ki benim suikast yapacağımı zannetmişlerdi. Askerler Atatürk'ün bir işareti ile beni bıraktılar. Dilekçemi  kendisine sundum. Sol eliyle dilekçemi alıp, baştan sona kadar okudu ve -o anı hiç unutmam- eliyle başımı okşadı. Sonra da sırtımı sıvazlayarak:

'- Üzülme evladım, Ankara'ya gidişimde senin işinle ilgileneceğim.' dedi ve yavere dönerek:

-Yaver efendi, al! dedi.

Sonra trenden indirdikleri otomobiline yanında bulunan kız kardeşi ile birlikte binerken bana dönerek:

'-Merak etme evladım. Senin işine mutlaka bakacağım.' dedi ve otomobile binerek Gaziantep istikametine gitti." 

NARLI 26 OCAK İLKÖĞRETİM OKULU 

Okula bu isim, M.Kemal Atatürk'ün 26 Ocak 1936 tarihinde Narlı'ya gelişinden dolayı -O'nun hatırasını yaşatmak amacıyla- verilmiştir. 

4 Ekim 1999 tarihinde eğitim ve öğretime başlayan okulun, açılışından bu yana müdürlüğünü Mehmet Uzpak yapmaktadır. Okulda 8 derslik, bir laboratuar, bir kütüphane ve bir bilgisayar sınıfı vardır. Okulda 489 öğrenci öğrenim görmektedir.                              

ASLAN YILDIRIM ÇOK PROGRAMLI LİSESİ 

Lise, 1995-1996 öğretim yılında açılmıştır. Okul ismini, açılışını yapan dönemin Kahramanmaraş Valisi Aslan Yıldırım'dan  almıştır. Okulda 13 derslik, bir kütüphane, bir bilgisayar laboratuarı, bir daktilografi laboratuarı, bir  fen bilimleri laboratuarı bulunmaktadır. Okulun bünyesinde Düz Lise ve Ticaret Meslek Lisesi olmak üzere iki bölüm vardır. Toplam 286 öğrenci öğrenim görmektedir. Okul, 1998 yılında ilk mezunlarını vermiştir. 

NARLI İLKÖĞRETİM OKULU 

Narlı Kasabası'nda eğitim-öğretim 1935 yılında, Hasan Zoroğlu adında bir öğretmenin, çevre köylerden toplanan 30 öğrenciye, toprak bir evde ders vermesiyle başlamıştır. Bu toprak evde eğitim-öğretim 1948 yılına kadar devam etmiştir. 1948 yılında okul, bugünkü binaya taşınmıştır. Öğretmen 1954 yılına kadar devam etmiş, bundan sonra Salih Çakıcı, Abdulkadir Köse, Galip Tuna, Bektaş Bostancı, Sıraç Atlıbatur isimli öğretmenler görev yapmıştır.1978 yılında Narlı Ortaokulu açılmıştır. Bu okulda, 1984-1992 yılları arasında Mehmet Ermeydan, 1992-1993 yıllarında Şeref Balaban, 1993'ten sonra da Ömer Yemşen ve Mustafa Karaca sırasıyla müdürlük yapmışlardır.

1996 yılında pilot okul olarak iki okul birleştirilerek ilköğretim okuluna dönüştürülmüştür. Halen müdürlük görevini Mehmet Çavdar yürütmektedir. Okulda, taşımalı öğrencilerle birlikte toplam 836 öğrenci öğrenim görmektedir. 

YUMAKLICERİT KASABASI 

            Kasabanın; kuzeyinde Haydarlı, güneyinde Taşdemir, güneybatısında Kizirli ve güneydoğusunda Tilkiler Köyü bulunur.

06 Haziran 1996 tarihinde yapılan ara seçimlerde belediyelik olan kasabanın ilk belediye başkanlığına Ali Ceyhan seçilmiştir. Bu görevi 1999 yılına kadar sürdürmüştür. Kasaba 3505 nüfusa sahiptir. Yeşilyurt, Cumhuriyet ve Kayabaşı olmak üzere üç mahalleden oluşmaktadır.

1999 yılından itibaren başkanlık görevini Eyüp Karaçetin yürütmektedir. 

YUMAKLICERİT İLKÖĞRETİM OKULU 

1996 yılına kadar köy konumunda olan kasanın, okulu 1935 yılında açılmıştır. Günün şartlarında tek katlı toprak bir binada eğitim veren bu okul, bir-iki yıl sonra kapanmıştır.

Daha sonra 1952 yılında 3000 m2'lik bir alan içinde 3 derslikli ve yanında küçük bir lojmanı olan bir okul yapılmıştır. 1970 yılına kadar tek öğretmenle eğitim-öğretim yapılmıştır. 1975 yılında üç derslikli bir okul daha yapılmıştır.

Yumaklıcerit Ortaokulu 1981 yılında ilkokul binasının bir bölümünde eğitim öğretime açılmıştır. 1995 yılında ilkokul ve ortaokul birleştirilerek ilköğretim okulu haline getirilmiştir. 1998 yılında 7000 m2'lik bir alan içine iki katlı bir bina yapılmıştır.

Yumaklıcerit Ortaokulu'nun mevcut öğrenci sayısı her yıl için 30-35 kişiyi geçmezken, zorunlu eğitimin sekiz yıla çıkarılmasıyla bu sayı 2001-2002 eğitim-öğretim yılında  96 kişiye ulaşmıştır.

Okulda müdür, müdür yardımcısı, dört branş öğretmeni, sekiz sınıf öğretmeni ve bir de hizmetli olmak üzere toplam 15 personel bulunmaktadır.

 
 
 
Copyright © 2008 T.C.Pazarcık Kaymakamlığı tarafından tüm hakları saklıdır.
www.pazarcik.gov.tr